Smart Partner · AI-receptionist

Telefonen ringer.
Någon svarar.

Låt AI ta hand om återkommande samtal, svara på frågor och hjälpa kunden vidare. När en människa behövs kopplas samtalet till rätt person.

När telefonen blir en flaskhals

Alla samtal behöver ett svar.
Inte alla samtal behöver börja hos en människa.

Återkommande frågor, bokningar och samtal som ska vidare till rätt person tar tid varje dag.

En AI-receptionist kan ta hand om det första mötet i telefonen, hjälpa kunden direkt när det går och koppla vidare när en människa behövs.

Svara → Förstå → Hjälpa → Agera → Koppla vidare

  1. 01

    Svara

    Samtalet kommer in

    Telefonen ringer och samtalet tas emot direkt.

  2. 02

    Förstå

    Förstår vad kunden behöver

    Ärendet tolkas utifrån det verksamheten har beskrivit.

  3. 03

    Hjälpa

    Svarar eller hjälper

    Frågan besvaras när informationen finns.

  4. 04

    Agera

    Utför ett ärende

    Med rätt integrationer kan delar av ärendet genomföras.

  5. 05

    Koppla vidare

    Kopplar vidare

    När en människa behövs går samtalet till rätt person.

En telefon som kan göra mer

Från att svara till att faktiskt hjälpa.

01

Svara

När ingen hinner svara.

AI-receptionisten kan ta emot inkommande samtal och hjälpa kunden vidare även när medarbetarna är upptagna.

02

Förstå

När samma frågor kommer igen.

AI-receptionisten kan använda företagets egen information och instruktioner för att svara på återkommande frågor.

03

Agera

När kunden vill göra något.

Med rätt integrationer kan AI-receptionisten exempelvis hantera bokningar eller skapa och uppdatera ärenden i anslutna system.

04

Koppla vidare

När en människa behövs.

Samtalet kan kopplas vidare till rätt person eller funktion när kunden behöver mänsklig hjälp.

Vad som är möjligt beror på kundens system och lösning. Integrationer sätts upp utifrån verksamhetens förutsättningar.

Er kunskap

Den svarar utifrån det ni vet.

AI-receptionisten kan använda information och instruktioner från verksamheten för att förstå hur olika samtal ska hanteras.

Det kan till exempel vara information från webbplatsen, vanliga frågor, dokument, kontaktuppgifter och instruktioner för olika situationer.

  • Webbplats
  • FAQ
  • Dokument
  • Instruktioner

AI-receptionist

Kunden får hjälp

Er röst

Det ska fortfarande kännas som er.

Röst, språk, tonalitet och hur olika samtal ska hanteras kan anpassas efter verksamheten. Den som ringer ska uppleva en sammanhållen förlängning av er kommunikation.

Röst

Språk

Tonalitet

Hälsning

Instruktioner

AI + människa

AI där det hjälper.
Människor där de behövs.

Alla samtal ska inte automatiseras.

AI-receptionisten kan ta hand om återkommande ärenden och hjälpa kunden genom det första steget. När situationen kräver en människa kan samtalet kopplas vidare.

AI

  • Vanliga frågor
  • Information
  • Bokning
  • Enklare ärenden

Människa

  • Rådgivning
  • Bedömning
  • Komplexa frågor
  • Personlig hjälp

Uppdelningen är illustrativ. Var gränsen går bestäms av verksamheten.

Meet Janeth

Vi använder den själva.

När du ringer till Tell kan det ibland vara Janeth som svarar. Hon är vår egen AI-receptionist och hjälper till att ta emot samtal, svara på frågor och guida vidare till rätt person när det behövs.

Ibland svarar Janeth. Ibland någon av oss andra.

Janeth, Tells egen AI-receptionist

Janeth

AI-receptionist at Tell

Samtal in

Integrationer

När samtalet kan bli en handling.

Med rätt integrationer kan AI-receptionisten inte bara svara på frågor. Den kan också hjälpa till att genomföra delar av kundens ärende i system som verksamheten redan använder.

Boka

Omboka

Avboka

Skapa ärende

Uppdatera ärende

Vilka möjligheter som finns beror på verksamhetens system och den valda integrationen.

Efter samtalet

Se vad kunderna faktiskt frågar om.

Samtalen kan följas upp i Telavox miljö. Där går det bland annat att få överblick över samtal, läsa transkriberingar och se vilka frågor och ämnen som återkommer.

Samtal

Översikt

Vanligaste ämne

Bokning

Samtal idag

Transkribering

Kundens fråga

"Har ni en ledig tid på torsdag?"

Exempel, inte verklig data

Smart Partner

Tekniken är bara en del av lösningen.

En AI-receptionist blir värdefull först när den passar hur verksamheten faktiskt arbetar.

Tell hjälper er att förstå vilka samtal som lämpar sig för AI, hur lösningen ska sättas upp och hur den passar ihop med er telefoni och övriga kommunikation.

Vi är kvar som partner runt lösningen när behoven förändras.

01

Förstå behovet

02

Forma lösningen

03

Kom igång

04

Följ upp

05

Utveckla

Teknik från Telavox.
Rådgivning och partnerskap från Tell.

Prova själv

Hur skulle den svara på frågor om ert företag?

Telavox har en förenklad demo där ni anger företagets webbplats och får möjlighet att prova hur en AI-receptionist kan fungera med information från er sajt.

Testa AI-receptionisten

Öppnar Telavox demo i ny flik.

AI-receptionist

Vad skulle ni vilja slippa
svara på varje dag?

Vi börjar med att förstå vilka samtal ni får, vad kunderna behöver och var en AI-receptionist kan skapa verkligt värde.

Smart Partner

One partner. Always ahead.

← Till Smart Partner